A levegő mindenhol ott van körülöttünk. Olyan mit egy vastag ruha ami körülveszi a Földünket. A levegő gázok keveréke. Minden élőlénynek szüksége van a levegőre (oxigénre) ahhoz, hogy a táplálékot energiává alakítsa, azaz hogy éljen. A levegő a mozgásával is jótékony hatással van a növényekre és az állatokra. A szél erejével továbbviszi, terjeszti a magvakat, virágport és a terméseket. Ezen kívül a szél szárít és hűsíti a testfelületet. Szélerőművek segítségével hasznos energiává is alakíthatjuk. Sajnos a levegőbe sok szennyező anyag kerül az emberek által. Ilyen emberi tevékenységek: a járműhasználat (autó), gyárak káros anyagainak kibocsájtása, különböző anyagok elégetése és szennyezés.
Mit tehetünk mi, hogy csökkentsük a légszennyezést?
Tehetünk azért, hogy csökkentsük a káros anyagok kibocsátását azzal, ha gyalog, biciklivel vagy tömegközlekedési eszközökkel közlekedünk. Fenntarthatóság jegyében nem vásárolunk felesleges termékeket amire nincs szükségünk. Ezek a gyárak sok káros anyagot bocsájtanak ki a termékek elkészítésekor és szállításakor, illetve a megsemmisítés során az égetőbe kerülve szintén. Kerüljük a levegőt szennyező termékek használatát. Veszélyes hulladékokat pedig mindig a megfelelő hulladéktárolóba vagy hulladékudvarba juttassuk el, hiszen ha ez elégetésre kerülne mérgező gázok szabadulnának fel amik károsak az ember egészségére. Ültessünk növényeket és fákat a környezetünkbe, amik segítenek nekünk a káros anyagoktól megtisztítani a levegőt.
Ami a Földnek káros, az az emberek számára is káros. Fontos, hogy egészségünkre ezáltal a szervezetünkre is odafigyelhetünk, ha a Földet óvjuk és védjük!
Mese ajánló: Flupi és a levegő
Kísérlet ajánló:
Hogyan működik a tüdőnk? Ennek a kísérletnek az alkalmával a gyerekek megfigyelhetik, hogyan jut el a levegő a tüdőbe.
Amire szükség lesz: 2 uzsonnás méretű zacskó, cellux, szívószál, színes papír és valamilyen karton (én a zoknihoz adott kartont használtam fel) ehhez a kísérlethez szükségünk lesz szülői segítségre.
1. A/4-es lapot félbe hajtunk. Erre felrajzoljuk a tüdő formáját és kivágjuk. Így egyből megkapjuk mindkettőt.
2. Kartonra ragasztjuk a tüdő formákat (ez lesz hátul), illetve egymás mellé tesszük (szintén hátul) és egy karton segítségével egymáshoz rögzítjük, hogy ne mozoghassanak el.
3. Karton maradékból a légcsövet formázzuk meg, amihez majd hozzá tudjuk rögzíteni a szívószálakat. Ezeket rá ragasztjuk a tüdőnk felületére előre.
4. Veszünk két szívószálat és egymáshoz rögzítjük őket, a végéhez pedig két uzsonnás zacskót, úgy próbáljuk meg, hogy ne szökhessen el a levegő.
5. A szívószálat rögzítjük a kartonból megformázott légcsőhöz. Majd színes papírból kivágunk egy száj formát, amit hozzárögzítünk a szívószálakhoz.
6. Nincs más dolgunk csak az, hogy kipróbáljuk. Ha a szívószálba levegőt fújunk, annak el kell jutni a zacskóig, ami megtelíti levegővel. Jó szórakozást :)
(Működéséről egy videót is készítettem, de sajnos ide a blogbejegyzésbe nem tudtam berakni. Aki szeretné megnézni a Csipetnyi vidámság facebook oldalán az aktuális blogbejegyzés alatti kommentben tekintheti meg.)
Játék ajánló: Memóriajáték (amennyiben van otthon színes nyomtatónk ez egy nagyszerű kis memóriajáték a Föld napja alkalmából.
Lippai Janka készítette a gyermekek számára. Az alábbi linken található meg: http://www.papirmuhely.hu/download/FoldNapjaMemoriajatek.pdf
Dal és mese ajánló:
Nevet a Föld
Öleld át Glóbit
Glóbi bemutatkozik részlet a könyvből
Finom friss a levegő
Bízom benne, hogy mihamarabb élvezhetjük a friss levegőt és a szabadban eltöltött időt. Ehhez szeretnék a jövőben egy kirándulási programot ajánlani családok részére.
A bábozd zöldre az otthonod az Európalánta Egyesület kezdeményezése, mely lassan egy évtizede hoz létre gyermekeknek szóló élményközpontú környezeti nevelési programokat. Ebben kiemelkedő szerepet kap a már sokak által jól ismert Mimó és Csipek, akik az elmúlt évek során aktív és sikeres résztvevőivé váltak a hazai környezeti nevelésnek.
Mimó és Csipek második meseösvénye a Ferenc-hegyre csalogatja a gyerekeket. A Tükörben az élővilág c. meseösvény a Ferenc-hegy gyomrában található kacskaringós barlanggal és annak élővilágával ismerteti meg játékos formában a városlakókat. Ezen a tanösvényen megismerkedhetnek a gyermekek többek között a levegő védelmével. (http://www.mimoescsipek.hu/rolunk/europalanta-egyesulet)