Csipetnyi vidámság

Csipetnyi vidámság

"Uhu, uhu, uhu, huhog bagoly koma, Lesz-e vajon este finom, jó lakoma?"

2020. május 05. - csipetnyividámság

the owltastic four by kiriOkami.deviantart.com on @deviantART

 

Erdei fülesbagoly a 2020-as év madara. Így erre a jeles ünnepre készülődve, ismerkedjünk meg vele és az élőhelyével.Az óvodában is megfigyelhettétek már, hogy felkerült ez a faj is a Zöld fára, ahol az idei évben megválasztott állatfajok kaptak helyet.

Az Erdei fülesbagoly hazánk egyik leggyakoribb bagolyfaja. Közepes méretű, tollfülei hosszúak. Tollainak színezet barnás és szürkés árnyalatú. A telet sokszor a településekre húzódva, általában örökzöldeken vészelik át. Egy-egy fenyőn nem ritkán több tucat egyed is nappalozik, majd sötétedéskor vadászatra indulnak. Horgas, éles és hegyes csőrük és kitűnő látásuk segíti őket a zsákmányszerzésben. Egereket és pockokat fogyasztanak előszeretettel.  Sokszor foglalják el költőhelyül a varjak fészkeit. Évente egyszer költ, viszonylag korán, már márciusban teljes a fészekalja. Egy átlagos fészekalj 5-6 tojásból áll. A hím csak a táplálékszerzésben segíti a tojót a költésben. A fiókák még jóval röpképességük előtt elhagyják a fészket, és a közeli fákon üldögélnek. (forrás: www.mme.hu)

 

Vers, mese, mondóka:

 

Hűha, a félős uhu

A mesékből tudjuk, hogy a bagoly bölcs és okos állat. Ki gondolná, hogy létezhet olyan kisbagoly, aki a legtöbb kisgyerekhez hasonlóan fél a sötétben? Ám miután megmutatják neki, hogy mit tegyen, a mese végén ő is bátor és ügyes bagoly lesz, akárcsak az édesapja. De ne siessünk ennyire, kezdjük a mese elején!
Hűha, az uhufióka nagyon félős kisbagoly volt. "Hűha!" - mondta, ha feltámadt a vihar, és vészjósló fények kíséretében dörgött az ég. "Hűha!" - mondta, ha az erdőben félelmetesen megreccsent egy kiszáradt fa ága. De leginkább akkor mondta, hogy "Hűha! Hűha!" (ilyenkor kétszer is), ha a napocska nyugovóra tért és leszállt az éj. Mert Hűha, amellett, hogy mindentől félt, leges-legjobban a sötétségtől rettegett.
Így hát ébredés után ő volt az egyetlen fióka, aki nem ugrott ki azonnal a fészekből, hogy az éjszaka leple alatt végre megtanulhassa apukájától a repülés csínját-bínját. De még nem azonnal sem ugrott ki.
Anyukája hiába szólongatta ilyenkor, ő csak kuporgott a fészek biztonságos ölelésében, és moccanni sem mert.
Egyszer aztán Uhu mama visszatelepedett a fészekbe, hogy elbeszélgessen vele.
- Mi a baj, Hűha?
- Félek a sötéttől. - csipogta a kisbagoly és szemeit jó szorosan becsukta, hogy véletlenül se lássa meg a sötétséget.
- Miért félsz tőle?- faggatta tovább anyukája.
- Mert ilyenkor nem látok semmit. És az félelmetes.
- Uhum… Khmm. Ühüm. Értem. - mondta Uhu mama és elmosolyodott. - És még sosem gondoltál arra, hogy ilyenkor kinyisd  a szemed?
- Nem! - kiáltott fel ijedten Hűha. - Nem akarom látni, mert félelmetes.
- Tudod, Hűha, mi baglyok vagyunk. És a baglyok roppant különleges állatok. Például nem izzadunk.
- Mi az, hogy izzadni? - kérdezte Hűha, de még mindig gondosan ügyelt rá, hogy összeszorítsa a szemét.
- Hát az izzadás… - gondolkodott el Uhu mama, majd folytatta: Na jó, ezt most hagyjuk! De például mi vagyunk az egyetlen madárfaj, akiknek szemöldöke van.
- És az meg mire jó?
- Nem tudom, de fantasztikus, nem? - válaszolt mosolyogva az anyukája. - Aztán például a mi nyakunk annyira hajlékony, hogy teljesen körbe tudjuk fordítani a fejünket úgy, hogy a testünk meg sem moccan. És mi nappal alszunk és éjszaka vadászunk, mert ha nem tennénk, akkor nem tudnánk mit enni
- De én nem vagyok éhes! - tiltakozott a kisbagoly.
- De bizony, egyszer az leszel. Ám van valami, amiben még különlegesebbek vagyunk… - folytatta rejtélyes hangon Uhu mama.
- Igen? - kérdezte a még mindig csukott szemű Hűha kíváncsian.
- Bizony. Nekünk nagyon-nagyon jó a szemünk. Olyan príma, hogy mindent látunk a sötétben is.
- De én nem látok semmit!
- Mert csukva van a szemed, Csillagom. - mondta mosolyogva Uhu mama. - Bízz bennem, nyisd ki a szemed, és meglátod, csodálatos világ tárul eléd. A te szemed is pont olyan éles és ügyes, mint a testvéreidé. A legkisebb állat leghalványabb moccanását is észre veszed majd, és ha megtanulsz repülni, te is olyan bravúrosan fogsz vadászni, mint édesapád, és sosem leszel éhes.
- Korrrrrr. - kordult meg ekkor a kisbagoly gyomra, és Hűha rájött, hogy bizony hasznos lenne megtanulni vadászni.
Kinyitotta hát résnyire a jobb szemét, és meglátta anyukája gyönyörű, mosolygós arcát. Amint minden egyes tollat szemügyre vett rajta, kinyitotta a másik szemét is. Felfedezte az ág szélén türelmesen várakozó testvéreit is, a fa szép rendezett leveleit, és a lombokon átszűrödő csodás holdfényben édesapja alakját, ahogy hatalmas szárnyait széttárva hangtalanul suhant a fák között majd visszatért a kisbaglyokhoz.
- Hűűűűűűűűűűűűhaaaaaaaaaaa! - mondta csodálkozva Hűha!, de már egyáltalán nem volt félelem a hangjában.
Aztán lassan kitipegett a fészekből és beállt a többiek közé repülni tanulni.

Itt a vége, huss el véle!

(forrás: www.cseppke.hu)

 

Benedek Elek: A bagoly

 

Uhu, uhu, uhu, huhog bagoly koma,
Lesz-e vajon este finom, jó lakoma?
Nem lát szegény nappal, nagy búsan üldögél,
Tőle ugyan szaladgálhat bátran a kis egér.

Node este, hej, haj! Akkor virrad neki,
Sem madár, sem egér most már nem neveti.
Amikor más alszik, vígan lakomázik,
Madárral is, egérrel is, bezzeg csak komázik!

 

 

Bartos Erika: Bagolydoktor (Bogyó és Babóca lapozó)

 

Kreatív játékok:

 

Készítsünk baglyot

Hozzávalók:

  • színes papír

  • toalett papír guriga

  • olló

  • ragasztó

  • fekete filctoll

 

Készíts plüss baglyot

Ha valakinek van otthon megunt ruha anyaga, akkor könnyen elkészíthető a szülőkkel otthon egy bagoly plüss vagy párna. �

 

 

Ének, dal:

Kalap Jakab: Bagoly dal

 

Erdei fülesbagoly hangja:

 

"Nézz csak, nézz csak fel a fára!"

 

 

Madarak és fák napja

2020. május 10. (vasárnap)

A több mint 100 éves jeles nap a Föld napja testvérünnepe, egy újabb alkalom a cselekvésre, természeti környezetünk megismerésére, védelmére. A madarak mellett a fák is egyre nagyobb szerephez jutnak a madarak és fák napján. 2020. év madara az Erdei fülsebagoly.

A világ első madarak és fák napját Chernel István, a híres ornitológus szervezte meg 1902-ben Kőszegen, a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján. Az ünnep hivatalossá Herman Ottó közreműködésével vált 1906-ban, amikor gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a madarak és fák napjának megszervezését minden iskola számára. Egy 1994-es miniszteri rendelet pedig május 10-ét jelölte meg a jeles nap dátumának. A hagyomány célja, hogy felhívja a társadalom, különösen az ifjúság figyelmét az őket körülvevő élővilágra és a természetvédelem fontosságára. Ezen a napon évről évre sokféle rendezvény, köztük a Magyar Madártani Egyesület (MME) kiemelt madárünnepei várják az aktív résztvevőket országszerte számos helyszínen. Idén a rendkívüli helyzet miatt feltehetően későbbi időpontra halasztják ezeket a rendezvényeket. Ezen a jeles ünnepen egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a madarak mellett a fák is. A fák lassítják az éghajlatváltozást, és számos „szolgáltatással" védik egészségünket, jóllétünket. A madaraknak, rovaroknak, mókusoknak és sokféle vadonélő állatnak nyújtanak otthont és mindezek mellett a fák minket embereket is védenek. A fák oxigént termelnek és sok légkört melegítő szén-dioxidot kötnek meg.

Egy 50 éves lombos fa 50 kg oxigénnel dúsítja a légkört és közel 70 kg szén-dioxidot dolgoz fel egy vegetációs időszakban, valamint 400 kg egyéb szennyeződést szűr ki a levegőből (por, nitrogén-dioxidok, kén-dioxid...), és évente kb. 4000 liter vízpárát juttat a levegőbe – enyhítve a forró nyarakat, a városokban. A fák természetes hűtőberendezésként szolgálják a természetet. Ezért ezen az ünnepen a számos rendezvényen van lehetőségünk faültetésben részt venni, vagy lehet ez akár egy családi hagyomány is, hogy ezen az ünnepen a család együtt ültet egy fát. (forrás: https://fna.hu/hir/madarakfak17)

Zöld óvodaként, mi is megünnepeljük ezt a jeles alkalmat az óvodában. Sajnos a rendkívüli helyzetben erre személyesen nincs alkalmunk, de itt az online térben igen. Sok színes feladattal, játékkal, mesével, verssel, mondókával készültem. Ha kedvet kaptatok tartsatok velem :) 

 

Mondóka, vers, mese ajánló:

 

Jókai Mór : Ültess fát!

Ültess fát!
Hogyha másért nem, lombot ád.
Árnyékában megpihenhetsz,
Gondot ő visel reád.
Jó tavasszal nyit virágot:
Messze érzed illatát,
Kis madárka száll reája:
Ingyen hallhatod dalát.
Ültess fát.

 

Osvát Erzsébet: Zenélő fa

Nézz csak,
nézz csak fel a fára!
Mint kis tükrök
garmadája,
villognak a levelek.
Napsugárban fürdenek.
Mennyi madár
a fa ágán:
rigó, cinke,
pici sármány –
ücsörögnek körben-körben,
nézik maguk a tükörben.
Felcsendül most
a madárdal.
versenyeznek
mind egymással.
Hangverseny ez a javából!
Zenélő fa lett a fából.

 

Europalánta Egyesület: Mimó és Csipek meséi

Kerekerdő meséje

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy mesebeli kerekerdő. Ennek az erdőnek a közepén, egy hatalmas tölgyfa odvában lakott Berka, a bagoly. Mint a baglyok általában, ő is alvással töltötte a nappalokat, éjszaka röpdösött.
Minden reggel az erdei énekesmadarak dala ringatta álomba.
Igen ám, de már napok óta nem tudta álomra hajtani a fejét, mert a kismadarak éneke helyett éktelen lárma verte fel a kerekerdő csendjét. Favágók járták az erdőt, és a fűrészeik hangja egyre közelebbről hallatszott.
Berka érezte, hogy nagy a baj Éppen azon törte a fejét, hogy mit lehetne tenni, amikor ismerős hangokra lett figyelmes. Régi barátai, Mimó és Csipek kirándultak éppen az erdőben, kiskutyájukkal, a mindig pajkos, szeleburdi Ficakkal.
Berka elmesélte barátainak, mi miatt nem tud aludni már napok óta.
Tanakodtak, tanakodtak, és szomorúan állapították meg, hogy ha nem tesznek sürgősen valamit, hamarosan elfogy a kerekerdő összes fája.
Miközben a három jó barát a megoldáson törte a fejét, Ficak féktelen jókedvvel ugrándozott a kivágott fatörzseken, és egyáltalán nem értette, hogy miért szomorkodnak a barátai.
Egyszer csak Csipeknek támadt egy ötlete:

 - Tudjátok mit? Ültessünk facsemetéket!

-  És a nagy munkához hívhatunk segítséget is, hiszen arra valók a barátok, hogy segítsenek a bajban! – tette hozzá Mimó.

- De mi lesz, ha a favágók a facsemetéket is kivágják? – aggodalmaskodott Berka.

- Ne félj, ők csak az arra megérett, korhadt, beteg fákat vágják ki. – nyugtatta meg Csipek.

Hívták hát segítségül a barátaikat, Kupacsot, Potykát és Cserkét, és munkához láttak.

Gödröket ástak, facsemetéket tettek bele, locsolgatták, és hamarosan akkora erdő kerekedett, hogy három nap alatt sem tudták körüljárni. Itt a vége, fuss el véle, ha nem hiszed, járd te körbe!

 

 

Ének és dal ajánló:

Kaláka: Madáretető

Madarak és fák napja: Madár hangok

Sás Károly - Hétvári Andrea: Madárdal

Gryllus Vilmos: Hallgat az erdő

 

Ismeretterjesztő:

 

Erdő Ernő bácsi meséi: Mik azok a fák?

Erdő Ernő bácsi meséi: Miért van a fáknak gyökerük?

Logikai játék

(Madárpárosító) Szerző: Zombori Emőke

https://wordwall.net/play/1931/688/916?fbclid=IwAR0RSvv1Rqb79DJiKnbKT262Ah0e-7DSLtqNYTKhqlzu-Ls0KtxGfFS7ILo

Melyik madár vesztette el a tollát? Szerző: Puskas5

https://wordwall.net/resource/1810431/k%c3%b6rnyezetismeret/melyik-mad%c3%a1r-tolla-seg%c3%adt-sz%c3%adn

 

Kreatív játékok:

 

Készítsetek madárfészket :)

"MY LIFE, MY PASSION, MY CHOICE...": WIOSNA, WIOSENKA... :)

Csipeszből madárkát :)

Basteltipp: Bunte Vögel aus Wäscheklammern - dorfmama.de

süti beállítások módosítása