Madarak és fák napja
2020. május 10. (vasárnap)
A több mint 100 éves jeles nap a Föld napja testvérünnepe, egy újabb alkalom a cselekvésre, természeti környezetünk megismerésére, védelmére. A madarak mellett a fák is egyre nagyobb szerephez jutnak a madarak és fák napján. 2020. év madara az Erdei fülsebagoly.
A világ első madarak és fák napját Chernel István, a híres ornitológus szervezte meg 1902-ben Kőszegen, a párizsi európai madárvédelmi egyezmény alapján. Az ünnep hivatalossá Herman Ottó közreműködésével vált 1906-ban, amikor gróf Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletben írta elő a madarak és fák napjának megszervezését minden iskola számára. Egy 1994-es miniszteri rendelet pedig május 10-ét jelölte meg a jeles nap dátumának. A hagyomány célja, hogy felhívja a társadalom, különösen az ifjúság figyelmét az őket körülvevő élővilágra és a természetvédelem fontosságára. Ezen a napon évről évre sokféle rendezvény, köztük a Magyar Madártani Egyesület (MME) kiemelt madárünnepei várják az aktív résztvevőket országszerte számos helyszínen. Idén a rendkívüli helyzet miatt feltehetően későbbi időpontra halasztják ezeket a rendezvényeket. Ezen a jeles ünnepen egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a madarak mellett a fák is. A fák lassítják az éghajlatváltozást, és számos „szolgáltatással" védik egészségünket, jóllétünket. A madaraknak, rovaroknak, mókusoknak és sokféle vadonélő állatnak nyújtanak otthont és mindezek mellett a fák minket embereket is védenek. A fák oxigént termelnek és sok légkört melegítő szén-dioxidot kötnek meg.
Egy 50 éves lombos fa 50 kg oxigénnel dúsítja a légkört és közel 70 kg szén-dioxidot dolgoz fel egy vegetációs időszakban, valamint 400 kg egyéb szennyeződést szűr ki a levegőből (por, nitrogén-dioxidok, kén-dioxid...), és évente kb. 4000 liter vízpárát juttat a levegőbe – enyhítve a forró nyarakat, a városokban. A fák természetes hűtőberendezésként szolgálják a természetet. Ezért ezen az ünnepen a számos rendezvényen van lehetőségünk faültetésben részt venni, vagy lehet ez akár egy családi hagyomány is, hogy ezen az ünnepen a család együtt ültet egy fát. (forrás: https://fna.hu/hir/madarakfak17)
Zöld óvodaként, mi is megünnepeljük ezt a jeles alkalmat az óvodában. Sajnos a rendkívüli helyzetben erre személyesen nincs alkalmunk, de itt az online térben igen. Sok színes feladattal, játékkal, mesével, verssel, mondókával készültem. Ha kedvet kaptatok tartsatok velem :)
Mondóka, vers, mese ajánló:
Jókai Mór : Ültess fát!
Ültess fát!
Hogyha másért nem, lombot ád.
Árnyékában megpihenhetsz,
Gondot ő visel reád.
Jó tavasszal nyit virágot:
Messze érzed illatát,
Kis madárka száll reája:
Ingyen hallhatod dalát.
Ültess fát.
Osvát Erzsébet: Zenélő fa
Nézz csak,
nézz csak fel a fára!
Mint kis tükrök
garmadája,
villognak a levelek.
Napsugárban fürdenek.
Mennyi madár
a fa ágán:
rigó, cinke,
pici sármány –
ücsörögnek körben-körben,
nézik maguk a tükörben.
Felcsendül most
a madárdal.
versenyeznek
mind egymással.
Hangverseny ez a javából!
Zenélő fa lett a fából.
Europalánta Egyesület: Mimó és Csipek meséi
Kerekerdő meséje
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy mesebeli kerekerdő. Ennek az erdőnek a közepén, egy hatalmas tölgyfa odvában lakott Berka, a bagoly. Mint a baglyok általában, ő is alvással töltötte a nappalokat, éjszaka röpdösött.
Minden reggel az erdei énekesmadarak dala ringatta álomba.
Igen ám, de már napok óta nem tudta álomra hajtani a fejét, mert a kismadarak éneke helyett éktelen lárma verte fel a kerekerdő csendjét. Favágók járták az erdőt, és a fűrészeik hangja egyre közelebbről hallatszott.
Berka érezte, hogy nagy a baj Éppen azon törte a fejét, hogy mit lehetne tenni, amikor ismerős hangokra lett figyelmes. Régi barátai, Mimó és Csipek kirándultak éppen az erdőben, kiskutyájukkal, a mindig pajkos, szeleburdi Ficakkal.
Berka elmesélte barátainak, mi miatt nem tud aludni már napok óta.
Tanakodtak, tanakodtak, és szomorúan állapították meg, hogy ha nem tesznek sürgősen valamit, hamarosan elfogy a kerekerdő összes fája.
Miközben a három jó barát a megoldáson törte a fejét, Ficak féktelen jókedvvel ugrándozott a kivágott fatörzseken, és egyáltalán nem értette, hogy miért szomorkodnak a barátai.
Egyszer csak Csipeknek támadt egy ötlete:
- Tudjátok mit? Ültessünk facsemetéket!
- És a nagy munkához hívhatunk segítséget is, hiszen arra valók a barátok, hogy segítsenek a bajban! – tette hozzá Mimó.
- De mi lesz, ha a favágók a facsemetéket is kivágják? – aggodalmaskodott Berka.
- Ne félj, ők csak az arra megérett, korhadt, beteg fákat vágják ki. – nyugtatta meg Csipek.
Hívták hát segítségül a barátaikat, Kupacsot, Potykát és Cserkét, és munkához láttak.
Gödröket ástak, facsemetéket tettek bele, locsolgatták, és hamarosan akkora erdő kerekedett, hogy három nap alatt sem tudták körüljárni. Itt a vége, fuss el véle, ha nem hiszed, járd te körbe!
Ének és dal ajánló:
Kaláka: Madáretető
Madarak és fák napja: Madár hangok
Sás Károly - Hétvári Andrea: Madárdal
Gryllus Vilmos: Hallgat az erdő
Ismeretterjesztő:
Erdő Ernő bácsi meséi: Mik azok a fák?
Erdő Ernő bácsi meséi: Miért van a fáknak gyökerük?
Logikai játék
(Madárpárosító) Szerző: Zombori Emőke
https://wordwall.net/play/1931/688/916?fbclid=IwAR0RSvv1Rqb79DJiKnbKT262Ah0e-7DSLtqNYTKhqlzu-Ls0KtxGfFS7ILo
Melyik madár vesztette el a tollát? Szerző: Puskas5
https://wordwall.net/resource/1810431/k%c3%b6rnyezetismeret/melyik-mad%c3%a1r-tolla-seg%c3%adt-sz%c3%adn
Kreatív játékok: